Не платять рентну плату за воду ті, хто має обладнання для забору води, але використовує воду тільки:
- до 5 м3 на добу. Виняток - виробництво напоїв та фасованої питної води. Таке водокористування не вважають спеціалізованим;
- для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення, у т. ч. для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб. Йдеться про використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах та умивальниках, для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані (п. 255.2 ПК).
- Також не платять водну ренту платники єдиного податку 4 групи (пп. «5» п. 297.1 ПК).
- для протипожежних потреб;
- для зовнішнього благоустрою міст (зокрема фонтани, озеленення, інженерний захист, санітарне очищення тощо);
- для пилопригнічення в шахтах;
- садівничі та городницькі товариства (кооперативи);
- для перекачування води в маловодні регіони;
- в інших випадках (п. 255.4 ПК, ст. 48 ВК);
- Вторинні користувачі.
Вторинні водокористувачі рентну плату за воду не сплачують незалежно від наявності договору на водопостачання і навіть тоді, якщо використовують воду для господарських (підприємницьких) потреб. Вторинні водокористувачі лише отримують воду від первинних трубопроводами, у бутлях, цистернах тощо і скидають стічні води в їхні системи на підставі договору про водопостачання (постачання води) та/або водовідведення. Це може бути і виробник напоїв, який не має свердловини або не здійснює водозабір з неї. У такому разі рентна плата ними не сплачується. Не сплачують рентну плату й орендарі, вважаючись вторинними водокористувачами.
Не платять ренту за користування надрами:
Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати... підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод за кожним з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу. (ст. 23 Кодексу України про надра)
Платниками рентної плати є:
- первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання, які використовують та/або передають вторинним користувачам воду, отриману шляхом забору з водних об'єктів. Ними можуть бути як юридичні особи (підприємства, бюджетні установи), так і фізособи-підприємці;
- суб'єкти господарювання, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту та рибництва (п. 255.1 Податкового кодексу України; ПК).
Первинний водокористувач - це той, хто має:
водозабірні споруди та відповідне обладнання для забору води (ч. 3 ст. 42 Водного кодексу України; ВК);
дозвіл на спеціальне водокористування, що закріплює водний об'єкт за конкретним суб'єктом для здійснення виробничої та іншої діяльності з метою отримання економічної вигоди (ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 № 1264). Також у дозволі встановлюється ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин;
господарську діяльність з постачання води згідно з кодом КВЕД 36 «Забір, очищення та постачання води». Цей КВЕД включає забір води, її очищення для водопостачання, обробки води для виробничих потреб, розподілу водопроводами, транспортом та іншими засобами (лист ДПС від 19.01.2018 № 1579/7/99-99-12-03-04-17).
Наявність водозабору зі свердловини - це головна відмінність первинних користувачів від вторинних. Останні лише споживають воду у первинних, не маючи власних засобів забору води.
Рентну плату за воду сплачують лише первинні водокористувачі, а також ті, хто використовує воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту та рибництва. Наприклад, до первинних водокористувачів належать виробники питної води/напоїв, які самі здійснюють водозабір зі свердловини.
www.burim.kiev.ua
Тел. 067 844 88 44